HABERİN AYDINLIK YÜZÜ

Arama :

 
GÜNÜN HABERLERİ TAVSİYE ET SERİ İLANLAR FİRMA REHBERİ SİTENE EKLE ÜYELİK İLETİŞİM KÜNYE

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 Ziyaretçi Sayısı
Online :  6 kişi
Bugün :  1703 kişi
Toplam :  12383237 kişi
 Haber Arşivi
Nisan 2018
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
CEMAL ÇALIŞKAN
24 Ağustos 2016 Çarşamba
TAKLİTÇİLİK VE BUGÜN ÜLKE İDARESİ

Beşer tarihinde,İnsanlar arasındaki fikir ayrılıklar değişmez bir gerçektir. İnsanlar gelişme ve değişim yönündeki ileriye attığı her adımda ihtilaflarda başlar. Bu ihtilaflar insanlar arasındaki felsefi ve sosyal çeşitliliği ortaya çıkarmıştır. Toplumlar maddi ve kültürel yönden ilerleme oldukça insanlar arası ihtilaflarda, o nispette artar. Maddi yönden gelişmemiş eğitim düzeyi zayıf toplumlarda tartışma ve ihtilaflar daha az olur.

Gerçeklik konusunda insanlar, bütün yönleriyle yanılmadıkları gibi bütün yönleriyle de isabet edemezler. İnsanlarda arzu ve istekler çeşitlidir. İnsanlarda arzu ve isteklerini gerçekleştirmek için aralarında düşmanlıklar oluşmaktadır. Buda ihtilafları artırmaktadır. Her insanın ölçüleri bildikleri kadardır. Bu bilgi birikimi değiştikçe ihtilaflarda o ölçüde insanlardadeğişir ve artar. Efendimiz “ kimin hicreti Allah ve resulü içinse o bizdendir, kimin de hicreti sevdiği kadın ve dünyalık içinse onun hicreti de sevdikleri içindir” buyurmuştu. Önemli olan bu çıkarılan ihtilafların gayesi nefsi tatmin etmek için olmamalıdır. Bugünkü yapılan ihtilaflarülkenin yararına mı, liderimizin çıkarına olmaktadır?

   Günümüzdeki AKP ile FETO dedikleri arasındaki çıkan ihtilaf ülke ve toplum için midir?Bu ayrılıkların ortaya çıkmasıiçin AKP’nin on sene beklenmesi mi gerekirdi? AKP iktidarıyla FETO dedikleri grup arasındaki kavga devlet ve ülke paylaşımda anlaşma olmayınca cemaati AKP aforozederek ölüme terk etmiştir. Bu adil olmayıp gelecekte ülkenin başını ağrıtacaktır.

   Özellikle ülkemizde çıkan İhtilaflarınçoğunda taklitçilik etkili olmaktadır. Taklitçiler, aklı değerlendirmeye almadıkları için duyduklarını olduğu gibi kabul etmek isterler. Bu eski bilgiler nesiller eskidikçe kutsallık kazanmaktadır. Sonrada ilmin egemen olması gereken akıllara vehimler ve esastırlar egemen olmaktadır. Taklitten taassup doğar. Çünkü taklitçiler taklit ettiği şeyleri kutsallaştırır. Buda onun taassubunu artırır.Her insan yaşadığı cemiyetin kalite, kültür ve alışkanlıklarından etkilenir. Yaşadığı toplumun insanı olur.

Yüzyıl önce yaşayan bir Müslümanla yüz yıl sonra yaşayan birine bildikleriyle amel etmesiuygun düşmez. Toplumları en çok etkileyenler iktidarda olan siyasilerdir. Çünkü erk ve para siyasilerin elindedir. Osmanlı devleti idare şekli,dini olduğundan eğitim ve öğretime hatta kanunlar da dinden etkilenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti dini olmadığı halde AKP ile birlikte din eğitimi, devlet ve toplumun her yerinde fazlaca görülür olmuştur. Toplum 14 yıldır diken üstünde yaşamaktadır. Taassubun iyi yönü cahilin inancını artırır, liderleri ölümüne destekler. Savaşlarda bu İnanç askerlerin cesaret ve kuvvetini artırır.

 Duyguların etkisi altında kalan liderler, yönettiği devlet ve toplumu tehlikeye sürükler. Bunun örneğini ülkede yönetimdeki AKP yöneticilerinde görmekteyiz. Aklın bir konuya yaklaşımında sebep sonuç ilişkisi birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Fakat taklitçi zihniyette akıl devre dışı bırakıldığı için sebep sonuç ilişkisi aranmaz.

Liderlik ve hükmetme arzusu içinde olanlar kendi görüşlerini ve ölçülerini tek doğru kabul edip görürler. Bunu destekleyenlerde zamanla aynı görüşün ve ölçünün içerisinde olurlar.  Bu iktidarla muhalefet arasındaki ihtilafları derinleştirir. Hz. Alinin bağnaz taraftarları bu hayranlığı istismar ederek “Alinin,Allah’ın kendisi olduğu düşüncesini” yaymaya kalktılar.

  Tayyip beyi yakından tanımayanlar, ona İlahi sıfatları uygun gördüler. Bu yetmedi peygamber bile yaptılar. Kadınlar cariye olmak için sıraya girdiler. Hz. Peygamber.” Ümmeti hakkında dinde en çok korktuğum âlim olmuş, fakat kalbi hikmetten nasiplenmemiş, münafık kimselerdir” Onlar konuşmalarıyla insanları etkileri altına alırlar.Cehaletleriyle de insanları saptırırlar”Geldiğimiz durum istediğimiz bilgini Mümin, istediğimiz Âlimi kâfir ilan etme hastalığı yeniden nüksetti.

İhtilaflar iki türlüdür. Birisi milletlerin ve toplumların gelişmesinin önünü açar.Diğeri ise, milletleri parçalar. Her iki şeklini de İslam tarihinde görmekteyiz.

 

İmamı Malik “Muvvatta” isimli bir eser yazar. Halifeler, bu görüşün bütün vilayetlerde uygulanmasını, Harun Raşit bir nüshasının Kâbe’ye asılmasını ister. İmamı malik bunlarınhiç birisine razı olmaz. İşte İlim Namustur.İlmindurağanlaşmasına, gelişmesine,âlimlerin tembelleşmesine neden olur diye cevap vermiştir.

 İspanyada Endülüs’te insanlar İmamı Malik'in kavuğuyla yağmur duasına çıkıyordu. Bunu duyduğunda İmamı Şafii bunun yanlış olduğunu dine uymadığını açıklamıştır.İmamı Cafer” kişinin kalbine kibir girdiğinde insan aklından o nispette eksilme olur” der.Bir tek âliminölümü, yetmiş sofunun ölümünden “şeytanı” daha çok sevindirir. Ülkemizin eğitim temeline aklın esas alınması geleceğimiz için çok önemlidir.Bu Yazı Toplam 2456 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

BİNLERCE ROMAN BAYRAMPAŞA’DA BULUŞTU
BİNLERCE ROMAN BAYRAMPAŞA’DA BULUŞTU

Bilim ve Teknoloji Yarışmaları
Bilim ve Teknoloji Yarışmaları

SAĞLIKTA FARKINDALIK ŞÖLENİ
SAĞLIKTA FARKINDALIK ŞÖLENİ

Kültür-sanat etkinlikleri Bayrampaşa'sda başladı.
Kültür-sanat etkinlikleri Bayrampaşa'sda başladı.

İSTANBUL İL BAŞKANLIĞINDAN KURULTAY İLANI
İSTANBUL İL BAŞKANLIĞINDAN KURULTAY İLANI

BAYRAMPAŞA’DA ORHAN ÖLMEZ RÜZGÂRI ESTİ
BAYRAMPAŞA’DA ORHAN ÖLMEZ RÜZGÂRI ESTİ

BAYRAMPAŞA’DA BİR PARK DAHA YENİLENİYOR
BAYRAMPAŞA’DA BİR PARK DAHA YENİLENİYOR

ÖĞRENCİLERE ‘ÇEVRE BİLİNCİ’ EĞİTİMİ
ÖĞRENCİLERE ‘ÇEVRE BİLİNCİ’ EĞİTİMİ

BAYRAMPAŞA LALE BAHÇESİNE DÖNDÜ
BAYRAMPAŞA LALE BAHÇESİNE DÖNDÜ

Çanakkale Platosu’na görkemli kapanış
Çanakkale Platosu’na görkemli kapanış

 

MEHMET CEYLAN
YERLİ VE MİLLİ TEHLİKESİ
BELKIS KAHRİMAN
Kahve Bakışlar
NURİ YÜCEER
ADAYLAR ANLATMALI!
MİSAFİR YAZAR
DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ?
HALİL ÖZCAN
YANLIŞTAN DOĞRUYU BULMAK BİR YOLDUR AMA?
CEMAL ÇALIŞKAN
TAKLİTÇİLİK VE BUGÜN ÜLKE İDARESİ
Yr. Doc. Dr. ABDURRAHMAN SİLER
TÜRKİYE’DE YAŞAMAYA UTANIR HALE GELDİK!
MERYEM AKTAŞ
STRES’TEN UZAK DURUN
ÖZLEM YILMAZ CEBECİOĞLU
İNSANIN ANAVATANI ÇOCUKLUĞUDUR
MEHMET MUTLUOĞLU
ARINCA Kİ KANATLANIR
ZEYNEP YEŞİLYURT
HOŞ GİT HOŞ KAL ANNEM
ALİ SALUR
ERBAKAN DENİLİNCE AKLA! (1)
MEHMET CEYLAN K.
FESHANE VE ZEYTİNBURNU
HASAN ÖZCAN
HDP Neden Barışa Hizmet Edemez?
MEHMET YILMAZ/Siyasi Analist
Başkan Adayına Açık Mektup:
KUTSİ ÖZGÜR
15 TEMMUZ VE KÜRESEL GÜÇLER
HÜSEYİN DEMİR
NEDEN TÜRKİYE
HEYVİDAR ACUN
ÖLDÜN MÜ EY GENÇLİK !
   Tüm Yazarlar

 

 
 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: Arşiv :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: 0212 613 98 30 - 0541 540 34 42  |  Faks: 0212 613 98 34  |  Destek: mchabergrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.2447  | Teknik Destek: Cizginet
Haberler artık Outlook'ta